Semih Çelikel

semih-celikel-profil1992 yılında Samsun’da doğan Semih Çelikel, 3 yaşında müzisyen olan babası Murat Çelikel’in desteği ve eğitmenliğinde keman çalmaya başladı. 6 yaşında sahne almaya başlayan Çelikel, müzisyen çevrelerinde hep harika çocuk olarak anıldı. 4 yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’da yaşamaya başlayan Çelikel, solfej ve repertuar çalışmalarını ileri düzeylere taşımaya babasının müzisyen çevresi sayesinde olanak buldu.

Kemanla müziğe ilk olarak Türk Müziği üzerinden başlangıç yapan Çelikel, Klasik Batı Müziği’nin başta Paganini eserleri olmak üzere bütün keman eserlerini icra etti. Doğu ve Batı müziklerine aynı mesafeden bakan sanatçı, henüz 18 yaşını doldurmadan dünya müzisyeni olma yolunda büyük yol katetti. Müzikal başlangıcı 11 yy. da “Troubadour” lardan başlayan ve özellikle Fransada büyüyen Djangoloji ismiyle anılan tarzda uzmanlaştı.

2010 yılında Mir Sanat Toplulğu Orkestrası’nda keman çalmaya başlayan Çelikel aynı sene içinde TRT İstanbul Gençlik Korosuna giriş yaptı.

İlk profesyonel iş deneyimine TSM ses sanatçısı Kamuran Akkor ile sahne alarak başlayan Çelikel sahnede henüz 13 yaşındaydı. Kısa zaman sonra sahnesinde yer aldığı sanatçılar arasında Ahmet Özhan, Emel Sayın, Levent Yüksel, Sezen Aksu gibi önemli isimler bulunmaktadır.

2011 yılında Fatih Ahıskalı’nın Akide isimli etnik caz projesinde çalmaya başlayan Çelikel, yine Fatih Ahıskalı’nın kurucusu olduğu Eşref Vakti grubunda da halen grup elemanı olarak yer almaktadır.

2014 yılında icracı olarak yer almaya başladığı Antakya Medeniyetler Korosu’nda çalışmaya devam etmektedir

Razaki Design. Copyright 2015, tüm hakları saklıdır.