Fatih Ahıskalı

fatih-ahiskali-profil1976 yılında Antalya’da doğan Fatih Ahıskalı 14 yaşında ud çalarak müzik hayatına başlamıştır. Antalya Musiki Derneği’nde ilk müzik derslerini alan sanatçı 1993 senesinde İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nı kazanarak İstanbul’a yerleşmiştir. Konservatuar yıllarında Mutlu Torun, Selahattin İçli, Aleaddin Yavaşça ve diğer cok değerli üstad hocalarla çalışma olanağı bulmuştur.

Klasik Türk Müziği’nin yanında, duyduğu her güzel melodiye ilgi duyan Ahıskalı konservatuar yıllarında ud hocası Mutlu Torun’un da etkisiyle Flamenko gitara başlamış ve Sefa Yeprem’den dersler alarak geliştirmiştir. Akabinde diğer telli enstrümanlar ve kullanıldığı müzik türleri üzerine çalışmalar yapan Ahıskalı buzuki, cümbüş, perdesiz gitar, akustik ve elektrik gitar gibi müzik aletlerini de çalmaya başlamıştır. Bu araştırmacı yapısı daha sonraki senelerde kendi müziğini oluşturma aşamasında bolca materyal kazandırmıştır.

Konservatuar eğitimi esnasında Türkiye genelinde düzenlenen enstrumanist yarışmasında ud dalında birinciliği kazanmıştır. Yine konservatuvara devam ederken 1997 senesinde Yeni Türkü gurubuna katılmıştır.

1998 senesinde Kamil Erdem’in kurduğu Asia Minör gurubuna katılmış ve Kamil Erdem’in daha sonra yaptığı hemen hemen tüm projelerde bulunmuştur. En son Kamil Erdem Quartet ile Odd Tango isimli albümde grup üyesi olarak yer almıştır.

2000 senesinde beş kıtadan toplanmış 32 icracıdan oluşan Atlas Ensemble isimli projede Berlin Filarmoni ve Concertgebau başta olmak üzere bir çok Avrupa sahnesinde yer almıştır. Bu süreçte Kudsi Erguner ile tanışan Ahıskalı daha sonraları birkaç projede Kudsi Erguner’e eşlik etmiştir.

2007 senesinde Sezen Aksu’yla sahneye çıkmaya başlayan Ahıskalı, London Royal Albert Hall, Newyork Carenige Hall gibi uluslar arası sahnelerde Sezen Aksu Akustik Band müzisyeni olarak sahne almıştır. Halen Sezen Aksu’yla çalışmaya devam etmektedir.

Sıla (Gençoğlu) ile beste çalışmaları yapan Ahıskalı, aynı zamanda Sıla’yla birlikte sahne de almaktadır.

2010 senesinde ilk solo albüm çalışması olan AKİDE isimli enstrümantal albümü İrem Records etiketiyle yayınlanmıştır. Türkiye’de enstrümantal kategorisinde otoritelerin örnek gösterdiği bir yapıt olan Akide albümü, Ahıskalı’nın kendi eserleri ve düzenlemelerinden oluşmaktadır.

2011 senesinde EŞREF VAKTİ grubunu kurmuştur. Liderliğini yaptığı bu grupla Seyhan Müzik etiketiyle üç albüm yayınlayan Ahıskalı, albümlerdeki bütün düzenlemeleri kendi yapmıştır. Grupta besteleriyle grubun müzikal kimliğine büyük katkıda bulunmuştur. Grubuyla birlikte TRT Müzik TV kanalında canlı olarak yayınlanan Eşref Vakti programının sunuculuğunu ve yapımcılığını üstlenmiştir. Eşref Vakti Grubu Ahıskalı liderliğinde halen devam etmektedir.

Dünyanın en büyük gitar üreticilerinden olan GODİN firmasıyla ortak bir çalışmaya imza atmıştır. Ahıskalı kendi tasarladığı ve Multi-oud ismi verilen profesyonel sahne udu’yla dünya müzik sektörüne büyük katkıda bulunmuştur. Ahıskalı’nın tasarladığı Multi-Oud bugün 65 ülkede satışa çıkmış ve büyük rağbet görmüştür. Godin Guitar Company’nin artisleri arasına girmiş ve John Mc Laughlin, Slyvian Luc, Richard Bona gibi önemli enstrumanistlerle bütün dünyada yayınlanan aynı kataloglarda yer almıştır. Ahıskalı Multi-Oud’un akabinde yine Godin Company’nin ürettiği Multisteel-oud tasarımıyla da büyük beğeni kazanmıştır.

Türkiye’de yayınlanan albümlerin büyük bir kısmında ud, buzuki, cümbüş, perdeli ve perdesiz gitar gibi telli enstumanları çalan Ahıskalı sahne müzisyenliğinin yanında stüdyo müzisyenliği konusunda da üst sıralarda yer almaktadır. Albümlerinde yer aldığı başlıca sanatçılar: Sezen Aksu, Tarkan, Kenan Doğulu, Sıla, Ferhat Göçer, Mustafa Ceceli, Ajda Pekkan, Funda Arar, Yaşar, Yeni Türkü, Bengü, Gülşen, Murat Dalkılıç, Kamil Erdem, Burcu Güneş, Sibel Can, Sertap Erener, İndia Arie, Ozan Doğulu, Ayşegül Aldinç, Gökhan Türkmen, Keremcem, Yonca Lodi, Ziynet Sali ve yaklaşık 2000in üzerinde albüm.

Göksun Çavdar, Özer Arkun ve Eralp Görgün’le birlikte RUBATO grubunu kurmuş ve 9/8 Müzik etiketiyle 2013 yılı Ekim Ayı’nda “RUBATO Bir” isimli albümleri yayımlanmıştır.

Razaki Design. Copyright 2015, tüm hakları saklıdır.